Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
Władysławów: Żółta kartka dla PiS od lokalnych rolników

- Wybraliśmy Was dwa lata temu, dając ogromy kredyt zaufania, dzisiaj mamy konkretne pytania, ale bez odpowiedzi – mówił Marian Bońka, przedstawiciel Wielkopolskiej Izby Rolniczej podczas spotkania z posłami Krzysztofem Ostrowskim i Ryszardem Bartosikiem w Domu Parafialnym w Russocicach w środę, 4 października – Dzisiaj słyszymy o zmianach, które powtarzane są w telewizji, a nasze problemy tutaj, są nierozwiązane.

Problemy, jakie poruszył Marian Bońka były nawiązaniem do tematyki kopalń odkrywkowych, których  - jak mówi - jest wielkim przeciwnikiem. Sam procesował się z kopalnią, która podczas 40-letniej eksploatacji węgla osuszała tereny rolnicze, nie wypłacając rolnikom odszkodowań. Marian Bońka uważa, że dopóki nie będzie prawnej regulacji pomiędzy rolnikami, a takimi inwestorami jak kopalnie, nie będzie zgody na uruchamianie kolejnych odkrywek, tym bardziej, że wykupy gruntów odbywają się na bardzo niekorzystnych dla rolników warunkach.

Zauważył, że dzisiejszą odpowiedzią państwa na szkody już wyrządzone powinny być inwestycje w uruchamianie zbiorników retencyjnych na terenach dotkniętych klęskami na skutek braku widy, oraz tam, gdzie stany wodne są nieuregulowane.

- Panowie, Wasze działania w Warszawie powinny sprawić, aby pieniądze od rządu poszły do Urzędu Wojewódzkiego, a stamtąd były przeznaczone na tereny, które tego wymagają – sugerował rozwiązania Bońka, wskazując, na przymiarki gminy do budowy zbiornikaretencyjnego Jabłonna. Koszty finansowe przedsięwzięcia i brak możliwości partycypacji w dofinansowaniu powoduje, że projekt wciąż jest tylko na papierze.

W odpowiedzi od posła Krzysztofa Ostrowskiego, usłyszał że działania powinny iść z dwóch stron. Najpierw wniosek musi złożyć włodarz, aby władze wyższego szczebla mogły go rozpatrzeć. Obecnie jest to trudne, gdyż Urzędy Marszałkowskie nie są PiS-u, stąd posłowie nie mają zbyt dużych możliwości.

Wszystko jednak się zmieni, kwestii w najbliższych wyborach do władz sejmiku Bońka zarzucał także bierność w kwestii wciąż nieuregulowanej ustawy dotyczącej praw łowieckich. Tutaj bezpośrednio zwrócił się do posła Ryszarda Bartosika, zasiadającego w Komisji Rolnictwa. Sugerował, że w Sejmie zasiadają „flinciarze”, którym nie na rękę jest wprowadzenie zmian.

Tymczasem poseł Bartosik przyznał, że ustawa Prawo Łowieckie jest zmieniona i przygotowana do wprowadzenia w życie, jednak została odłożona, ustępując miejsca ustawom finansowym. Jednakże rolnicy w najbliższym czasie mogą spodziewać się jej wdrożenia.

- Wybraliśmy Was dwa lata temu, dając ogromy kredyt zaufania, dzisiaj mamy konkretne pytania, ale bez odpowiedzi – mówił Marian Bońka – Przy następnych wyborach jeśli nic się nie zmieni otrzymacie od nas rolników żółtą kartkę.

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja