Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
Głośne Czytanie „Wesela” w ZST 

10 października z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych  w ZST w Turku postanowiono przypomnieć dramat Stanisława Wyspiańskiego pt.: „Wesele”. Przedsięwzięcie jest kontynuacją Ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania zainicjowanej w 2012 r. przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę i poczucie wspólnej  tożsamości narodowej i lokalnej. Spotkanie  było okazją do integracji środowiska  młodzieży Zespołu Szkół Technicznych  i Szkoły Podstawowej nr 5 z oddziałami gimnazjalnymi.

Celem integracji jest wzajemne poznawanie się uczniów i budowanie życzliwości wśród uczniów, utrwalanie otwartej postawy wobec kultury i wyzwań współczesnego świata.
Z pośród największych polskich dzieł literackich  w tym roku wybrano dramat Stanisława Wyspiańskiego. 110. rocznica śmierci, która przypada w listopadzie bieżącego roku była pretekstem do przypomnienia sylwetki dramaturga, poety, malarza,  grafika i architekta. Biografię zaprezentowali uczniowie Martyna Antoniak i Dominik Calak.


Następnie uczniowie klas gimnazjalnych i uczniowie ZST przeczytali fragmenty dramatu. Byli to:
z gimnazjum: Gabriela Pawlak, Wiktoria Paciorek, Martyna Maciaszek, Filip Tomczak, Kacper Piąstka, Patryk Jesiołowski  oraz z Zespołu Szkół Technicznych: Maciej Kotkowski , Damian Makowski, Michał Błażełek,  ,Dominika Mielcarek ,   Bartosz Łaszcz , Piotr Głowinkowski , Bartłomiej Kończak, Gracjan Kamiński , Mateusz Klimczak , Michał Banasiak ,  Albert Ciołek , Marcin Kowalczyk , Sandra Kędzia.
Uzupełnieniem głośnego czytania była projekcja fragmentów filmu Wesele w reżyserii Andrzeja Wajdy.


Spotkanie było okazją do integracji młodzieży i umacniania więzi koleżeńskich. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 mogli poznać naszą szkołę i współpracować ze starszymi koleżankami i kolegami.
Akcja przyniosła oczekiwane efekty. Wzajemny wysiłek uczniów i organizatorów zaowocował zrozumieniem ciągłości kultury i współpracy pokoleń.


Inicjatorami spotkania byli nauczyciele bibliotekarze:  E. Ignasiak,  A. Jakomulska,  J. Leman i nauczyciele j. polskiego:  A. Andrzejak,  I. Mielczarek,   M. Kwaśniak, M. Stasiak oraz pani Aneta Dziura nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku z oddziałami gimnazjalnymi.


Organizatorzy mają nadzieję, że akcja rozbudzi wśród młodzieży chęć czytania, a w przyszłości zaowocuje miłością do literatury.

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja