Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
Galeria po Starej Mirandzie zniszczy handel w centrum Turku, panie burmistrzu!

Po raz kolejny wrócił temat zmiany zagospodarowania przestrzennego terenów po budynkach Starej Mirandy przy ul. Kaliskiej w Turku, zwany „Stadionem”. Jak zawsze wzbudził wśród radnych emocje, a głośny sprzeciw co do powstania tej inwestycji wyraziła podczas sesji Rady Miejskiej jedna z turkowianek - Jadwiga Bogacz. Jak twierdziła - w obronie drobnego handlu w centrum miasta. 

Chichot historii
Pochylenie się na zmianą planu zagospodarowania przestrzennego po Starej Mirandzie to chichot historii – twierdził burmistrz Romuald Antosik, wskazując, że jest to dla niego jedna z ważniejszych uchwał tej kadencji i znacząca dla miasta Turku.


Teren ten według zamysłu aktualnych władz ma główne przeznaczenie na mieszkania. Właściciele terenu wyrazili wolę, aby takie zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego wprowadzić. Jest to zgodne ze studium z 2011 roku, gdzie nie można było pominąć funkcji handlowej i usługowej, ale przeznaczeniem większej części (51 do 49 proc.) na zabudowę wielorodzinną.


- Ta część miasta wystopowała, zasługuje ona na doinwestowanie, a wprowadzenie takie rozwiązania może spowodować, że w Turku przybędzie mieszkańców, przyczyni się to do większych podatków dla Turku oraz skorzystają szkoły, ośrodki kultury – wymieniał korzyści burmistrz.


Adrian Gruszka, architekt przedstawił zarys planu, omówił jego funkcje i przeznaczenie. Przyznał, że plan ma swoją historię, na dzień dzisiejszy nadrzędnym założeniem jest funkcja mieszkalna, która jest tą dominującą. Stwierdził, że nie ma możliwości na same usługi, ale musi być fizyczny udział funkcji mieszkalnej, przy czym funkcja usługowa przewidziana jest tylko na parterze. Inwestorzy przyznali także, że szanse na potrzebę wybudowania wielkopowierzchniowych powierzchni są znikome, bo w Turku nie ma tak dużego potencjału handlowego.


- Ten plan to zmiany w mieście i zmiany w myśleniu o tym mieście. Nie myślimy o obiektach handlowych, ale gdzie mieszkańcy mają zamieszkać oraz jak zachęcić, aby zamieszkali inni w naszym mieście. Taka jest zmiana w sposobie myślenia o mieście – argumentował Romuald Antosik.


Cieszę się, że przyszedł czas na podjęcie tej uchwały, bo jeśli tego nie zrobimy, to znowu ten teren będzie stał wiele lat. A jest to część miasta, która została dawno zapomniana, może rzeczywiście ożywi się część tego miasta, powiększy się, przybędzie mieszkańców, którzy nie będą chodzić tylko do Biedronki -  popierał pomysł burmistrza radny Wojciech Rygiert.


Wielki moloch handlowy
Głos w sprawie projektu uchwały zabrała mieszkanka Turku.

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Strony

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja