Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
Elektroniczne zwolnienia lekarskie – ułatwienia dla pacjentów

Od początku 2016 r. pacjent może otrzymać od lekarza zwolnienie wystawione na papierowym formularzu (ZUS ZLA) albo w formie elektronicznej (e-ZLA). Od 1 lipca 2018 r. lekarze będą wystawiali tylko zwolnienia elektroniczne.

Pacjent – pracownik


Pracownicy, którym lekarz wystawi e-ZLA, a ich pracodawca ma profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) oraz jest płatnikiem zasiłków, nie muszą nic robić, aby otrzymać świadczenie, np. zasiłek chorobowy. E-ZLA trafi automatycznie na profil PUE płatnika (pracodawcy).

Jeśli pracodawca nie jest płatnikiem zasiłków, trzeba złożyć wniosek o zasiłek do ZUS. Jako wniosek jest jednak traktowane zaświadczenie pracodawcy wystawione na druku ZUS Z-3 i przekazane do ZUS albo nawet wydruk e-ZLA. Pracownik może też złożyć wniosek przez PUE ZUS, jeśli ma profil (patrz: ramka Jak założyć profil na PUE ZUS).

Pacjent – przedsiębiorca


Jeśli lekarz wystawi e-ZLA osobie, która prowadzi działalność gospodarczą (i podlega ubezpieczeniu chorobowemu), to nie musi ona dostarczać tego zwolnienia do ZUS.

E-ZLA trafi tam automatycznie, zaraz po wystawieniu przez lekarza. Przedsiębiorca musi jednak złożyć w ZUS wniosek o zasiłek.

Gdy pracodawca nie ma profilu na PUE


Jeśli lekarz wystawi pracownikowi e-ZLA, a jego pracodawca nie ma profilu na PUE ZUS, to lekarz musi wydrukować to zwolnienie i wręczyć pacjentowi. Ten musi je z kolei doręczyć pracodawcy. O tym, czy pracodawca ma profil płatnika na PUE, pracownik wie od niego (pracodawca musi go o tym poinformować). Wie o tym również lekarz, bo podpowiada mu to system – wyświetla komunikat.

Ważne! Pacjent może zawsze poprosić lekarza o wydrukowanie e-ZLA, nawet jeśli jego pracodawca ma profil na PUE.

Więcej w Portalu TurekBezBarier.pl

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Administracja Portalem
Tomasz Michalak
administracja@iturek.net

Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja Grupa EmediaWeb.