Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
Wideo: „Wszystkie ręce na pokład”, czyli starosta Mariusz Seńko walczy o przyszłość powiatu

Dzisiaj, tj. 11 stycznia odbyła się konferencja, podczas której starosta powiatu tureckiego Mariusz Seńko podzielił się pomysłami na rok 2018 oraz przedstawił obecne obszary działania. Jak podkreślił priorytety założone na początku kadencji zostały podtrzymane. Aby osiągnąć sukces konieczna jest współpraca wszystkich włodarzy. Powiat ma określone narzędzia działania w zakresie których funkcjonuje, jednak po połączeniu sił wójtów, burmistrzów i parlamentarzystów można zażegnać zbliżający się kryzys związany z zamknięciem sektora paliwowo- energetycznego. Warto więc zainwestować w wykształcone kadry, a tym samym szkoły oraz nowe technologie, które są jednym z kluczy do sukcesu. 

Główne działania podjęte przez powiat turecki dotyczą niwelowania negatywnych skutków związanych z likwidacją przemysłu paliwowo- energetycznego.

-Sytuacja, która powstała po zakończeniu elektrowni determinuje kolejne działania. Powinna pojawić się współpraca, bo samorząd powiatu tureckiego ma określone kompetencje. Instrumenty rynku pracy, instrumenty społeczne, natomiast my nie mamy terenów inwestycyjnych. Dlatego współpraca między samorządami gminnymi i powiatowymi jest konieczna. My swoją część wykonaliśmy. Dajemy sprzęt, kadrę i potencjał wspierający inwestora- mówił Mariusz Seńko.

Podczas konferencji starosta podkreślił, że konieczne jest podejmowanie działań mających na celu utrzymanie kapitału ludzkiego. Niezbędne jest wniesienie wielu akcentów dotyczących infrastruktury społecznej.

-Połączenie wszystkich akcentów, czyli miejsca pracy, dobrej edukacji, służby zdrowia i bezpieczeństwa spowodują, że przyszłość będzie w miarę dobra dla naszego powiatu. Bez wspólnego działania nie uda się tego zrealizować. Dlatego apeluję i uważam, że ta współpraca jest potrzebna dla nas wszystkich i ona musi być realizowana ponad podziałami politycznymi. Do tego powinniśmy dążyć. Ja w swoim działaniu będę się starał tę inicjatywę forsować.

Starosta podsumował też rok 2017. Na tyle ile było to możliwe włodarze starali się poprawić infrastrukturę na terenie całego powiatu tureckiego.


Jednym z pomysłów, aby zrealizować powyższe założenia jest nauka języka niemieckiego dla najmłodszych. Dzięki wczesnemu kształceniu uda się stworzyć model pracownika przystosowanego do nowoczesnej gospodarki, na której ma w przyszłości oprzeć się nasz powiat.

- Środki działania, które do tej pory podejmowałem i które starałem się realizować integrują różne obszary życia społeczeństwa powiatu tureckiego, ale również kierowane są właśnie na tę nową przyszłość, która nastąpi po erze przemysłu paliwowo- energetycznego. Narzędzia powiatu są ograniczone, bo są to instrumenty rynku pracy, infrastruktura drogowa, służba zdrowia i edukacja. I w tych narzędziach, które są nam dostępne staramy się poruszać i realizować tyle ile jest możliwe- tłumaczy Mariusz Seńko.

Starosta pochwalił dotychczasową pracę z gminami i podkreślił, że stara się prowadzić zrównoważony ich rozwój.

Jak poinformował pojawiają się pierwsze sygnały zrozumienia, że szpital i infrastruktura drogowa jest wspólną sprawą i razem można zrobić wiele dobrego. Za przykład podał gminę Przykona. Należy również podkreślić, że w tej kadencji w szpital zainwestowano 14 mln.zł. Kolejne lata są zabezpieczone na jego funkcjonowanie i finansowania działań.
 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Administracja Portalem
Tomasz Michalak
administracja@iturek.net

Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja Grupa EmediaWeb.